AMU Poznan Student Chapterof the AAPG

English version

| Archiwum rok 2012Przemysł naftowy oczami geologa - Piotr Kaczmarek (Baker Hughes INTEQ)

Dodane przez: E. Krzyżak  •  13 grudnia 2012

Dnia 12.12.2012r. po raz kolejny gościliśmy mgr Piotra Kaczmarka (Baker Hughes INTEQ). Tym razem wygłosił wykład pt. "Przemysł naftowy oczami geologa", podczas którego przybliżył strukturę tej branży, omówił możliwości zatrudnienia, przykłądowy proces rekrutacyjny. Na koniec, w ramach technicznej części wykładu, zaprezentowane zostały podstawowe informacje dotyczące świrdów wiertniczych - podział, właściwości, zastosowanie oraz współczesne trendy technologiczne.

Odczyt ekspercki: Piotr Kaczmarek (Baker Hughes INTEQ)

Dodane przez:S. Żabierek  •  16 listopada 2012

Dnia 14 listopada br. odbył się wykład pt. „Skąd wiadomo, że wiercimy – ABC wiertnictwa”, poprowadzony przez Piotra Kaczmarka – wiertnika z firmy Baker Hughes INTEQ, w przeszłości studenta Instytutu Geologii UAM. Prelegent, w oparciu o osobiste doświadczenia zaprezentował treści dotyczące m.in. bezpieczeństwa na wiertni, sprzętu wiertniczego oraz mud loggingu. Była to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat wierceń naftowych.

ZDJĘCIA

Wyjazd do Hołowna

Dodane przez: E. Krzyżak  •  25 września 2012

W dniach 19-21.09.2012r. członkowie naszego koła oraz studenci dotychczas nie powiązani z AMU PSC wzięli udział w wyjeździe do archiwum rdzeni wiertniczych i próbek geologicznych w Hołownie. Wzięliśmy tam udział w warsztatach, dzięki którym spróbowaliśmy swoich sił w opisywaniu rdzeni wiertniczych. Mieliśmy okazję analizować rdzeń z basenu lubelskiego, z otworu Narol IG-2, w którym mogliśmy obserwować utwory potencjalnie zawierające tzw. gaz łupkowy. Oprócz tego obserwowaliśmy jeszcze dwa inne rdzenie, nad którymi pracowała pani geolog z PIG-PIB. Przekonaliśmy się również o niezwykłych walorach turystycznych Lubelszczyzny. Piękna przyroda, gościnność z jaką się spotkaliśmy i atrakcje oferowane przez Centrum Edukacji Regionalnej sprawiły, że nie tylko dużo się dużo nauczyliśmy, ale również bardzo miło spędziliśmy czas.

Serdecznie dziękujemy Pani Becker, Pani Sakowicz oraz Panom Tomaszowi Janickiemu i Waldemarówi Jóźwiakowi za poświęcony nam czas i przedstawienie interesujących nas zagadnień.

ZDJĘCIA

Wizyta na wiertni: Komorze 3K

Dodane przez: F. Bielicki  • 11 lipca 2012

9 lipca wielu z nas miało okazję po raz pierwszy spotkać się z pracą wiertnika w praktyce. Dzięki uprzejmości PGNiG odwiedziliśmy wiertnię Komorze 3K wiercącą otwór kierunkowy w poszukiwaniu gazu ziemnego. Wizyta ta była dla nas ogromną szansą poznania realiów pracy na wiertni, zarówno od strony technicznej jak i geologicznej.

ZDJĘCIA

update: 01.08.2012
Miło jest nam poinformować że w miesiąc po naszej wizycie, otwór został zakończony sukcesem i odkryciem w utworach czerwonego spągowca, nowego złoża konwencjonalnego gazu. Więcej o tym wydarzeniu na stronach:

http://gazlupkowy.pl/pgnig-odkryl-nowe-zloze-gazu-ziemnego-w-wielkopolsce/ http://www.msp.gov.pl/wai/pl/29/22646/PGNiG_rozpoczyna_prace_nad_zlozem_gazu_w_Wielkopolsce.html

AMU Poznań Student Chapter of AAPG składają serdeczne podziękowania zielonogórskiemu oddziałowi PGNiG a w szczególności panom: Zbigniewowi Halatowi, Cezaremu Strzeleckiemu, Pawłowi Kaczmarowskiemu, Remigiuszowi Brzychcy, Maciejowi Ćwik oraz Bartłomiejowi Lewickiemu

Wykład Ekspercki: Michał Filipiak (PGNiG SA)

Dodane przez: F. Bielicki  • 16 maja 2012

Kolejny odczyt ekspercki za nami. Tym razem gościliśmy mgr Michała Filipiaka, niegdyś studenta Geologii na naszym Instytucie, dziś - geologa na wiertni w firmie PGNiG. Nasz gość opowiedział nam o wymaganiach stawianych przed młodymi pracownikami chcącymi uczestniczyć w wierceniach, oraz przedstawił perspektywy rozwoju i znalezienia pracy w tym zawodzie. P. Filipiak udzielił nam także bardzo cennych rad dotyczących kierunków rozwoju, które można podjąć już teraz, podczas studiów.

Jednocześnie było to ostatnie spotkanie AMU Poznań Student Chapter of AAPG w tym roku akademickim. Niemniej jednak liczne pomysły, ktróre zrodziły się podczas dotychczasowych spotkań, będą realizowane zarówno w czasie przerwy wakacyjnej jak i w nowym roku akademickim!

ZDJĘCIA

Spotkanie AMU PSC meeting i wybory do zarządu

Dodane przez: S. Żabierek  •  8 maja 2012

Dziś mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu Wojciech Górnego, członka naszego Koła, któy opowiedział nam o procesie przetwarzania danych sejsmicznych. Wykład był sprawozdaniem z praktyk zawodowych, które nasz prelegent odbył w Geofizyce Toruń SA.

Po wykładzie odbyły się wybory do zarządu AMU Poznań Student Chapter of AAPG. W głosowaniu wyłoniono nowy zarząd w składzie

Prezes: Monika Szokaluk
Vice-prezes: Izabela Krechowicz
Sekretarz: Paweł Owczarek
Skarbnik: Sławomir Żabierek

Nowy zarząd swoją funkcję obejmie od 1 października 2012 r. Do tego czasu władzę nad AMU PSC sprawuje dotychczasowy zarząd.

Geofera 2012

Dodane przez F. Bielicki  • 18 kwietnia 2012

W dniach 13 - 17 kwietnia 2012 gościliśmy u siebie studentów z Krakowa, Sosnowca i Warszawy odwiedzających Poznań w ramach V warsztatów geofizyczych - Geosfera. AMU Poznań Student Chapter, obok Koła Naukowego Geologów UAM i Koła Naukowego geofizyków "Geofon" z AGH, był jednym z organizatorów tego przedsięwzięcia. Członkowie PSC uczestniczyli w kilku short course'ach oraz wygłosili samodzielne wykłady. Warsztaty nastawione były także na badania terenowe, które udało się przeprowadzić dzięki uprzejmości Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Przedsiębiorstwu Badań Geofizycznych z Warszawy.

ZDJĘCIA

Pierwszy Wykład Ekspercki: Krzysztof Jankowski(PGNiG SA).

Dodane przez: S. Żabierek  • 4 kwietnia 2012

03.04.2012 odbył się inauguracyjny wykład ekspercki Poznań Student Chapter of AAPG. Naszym Gościem był mgr Krzysztof Jankowski z PGNiG SA. Tematem jego wystąpienia była "Działalność wydobywcza ropy naftowej i gazu ziemnego w Oddziale PGNiG SA w Zielonej Górze". Nasz gość, wyczrpująco opowiedział o temacie oraz odpowiadał na pytania zgromadzonych uczestników.

ZDJĘCIA

Warsztaty AAPG - Paul Weimer

Dodane przez: F. Bielicki  • 4 kwietnia 2012

W dniu 02.04.2012r. trójka członków PSC wzięła udział w warsztatach: “The Petroleum Industry in the next Decade – An Overview to the Science, Technology, and AAPG” prowadzonym przez prof. Paula Weimera, prezydenta AAPG. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego – Polskiego Instytutu Badawczego w Warszawie. Warsztaty podzielone były na trzy części tematyczne: “Rejuvenating old fields”, “Deepwater basins” and “Unconventional reservoirs”. Uczestnicy przy pomocy prowadzącego analizowali także na podanych przykładach m.in. dane sedymentologiczne, stratygraficzne, strukturalne oraz geofizyczne. W wydarzeniu udział brali także przedstawiciele przemysłu naftowego oraz jednostek badawczych.

Warsztaty współorganizowane były przez Państwowy Instytut Geologiczny – Polski Instytut Badawczy.

ZDJĘCIA

Wyjazd do Karlina

Dodane przez: S. Żabierek  • 5 may 2012

AAPG Student Chapter integruje się! Wyjazd do Karlina jest wyjazdem edukacyjnym, podczas którego członkowie naszego Chaptera odkrywać będą tajniki wydobycia nafty w Polsce oraz kulisy słynnej katastrofy szybu w Karlinie, jaka miała miejsce w latach 80-tych XX wieku. Czytaj więcej

Utworzenie AAPG PSC

Dodane przez: S. Żabierek  • 20 stycznia 2012

Dzięki staraniom studentów oraz pracowników Instytutu Geologii UAM w Poznaniu Poznań Student Chapter of AAPG działający przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został oficjalnie uznany przez siedzibę AAPG jako 250. Student Chapter!

Zapraszamy do współpracy firmy oraz ośrodki naukowe z Polski oraz z całego świata. Więcej informacji znajduje się w poszczególnych zakładkach u góry strony.