AMU Poznan Student Chapterof the AAPG

English version

| Archiwum styczeń - wrzesień 2013AMU PSC w Imperial Barrel Award!

Dodane przez S. Żabierek •  20 grudnia 2013

To już pewne! Mamy zaszczyt ogłosić że członkowie naszego Koła wezmą udział w Konkursie Imperial Barrel Award w nadczodzącym 2014 roku. Filip Bielicki, Szymon Belzyt, Ewelina Krzyżak, Paweł Ryder oraz Sławomir Żabierek tworzą zespół który reprezentować nas w tym znamienitym konkursie.

Europejski Final odbędzie się w dniach 6-8 marca 2014 r. w Pradze. Nasi koledzy muszą przygotowąc analizę basenu poprzez przeanalizowanie danych geologicznych, geofizycznych, wiertniczych oraz innych przydatnych materiałów. Po ośmiu tygodniach pracy zespół musi zaprezentować swoje wyniki w 25 minutowej prezentacji przed komisją złożoną ze światowej klasy ekspertów.
Zobacz informacje o wszystkich uczestniczących zespołach!

IBA to wielka szansa na prace z prawdziwymi danymi wykorzystując profesjonalne narzędzia na codzień używane w przemyśle naftowym. Zwycięstwo w europejskiej edycji konkursu jest przepustką do finału światowego oraz konkurowania w nim z zespołami z całego świata. Tegoroczny finał światowy odbywa się w Huston w Texasie.

Naszym reprezentantom życzymy powodzenia!

Wizyta na wiertni Lisewo 2K

Dodane przez: M. Sabik, K. Borowczyk •  2 grudnia 2013

Wyjazd naszego koła na wiertnię w Lisewie, który doszedł do skutku dzięki staraniom naszego kolegi - Szymona Belzyta, przeszedł do historii. 30 listopada 2013 r. dzięki uprzejmości firmy Exalo Drilling S.A. mieliśmy okazję zwiedzić wiertnię Lisewo-2K, wiercącą otwór kierunkowy do gazonośnych warstw czerwonego spągowca.

Po wstępie na temat zachowania zasad bezpieczeństwa rozpoczęliśmy zwiedzanie. Poznaliśmy specyfikę i warunki pracy na wiertni, działanie sprzętu wiertniczego jak również pokrótce dowiedzieliśmy się, za co odpowiedzialne są konkretne serwisy. Nie ominęła nas wizyta w magazynie rdzeni, gdzie mogliśmy przyjrzeć się skałom z głębokości ponad 3 km.

Załoga wiertni opowiedziała nam również w jaki sposób rozpoznaje się zagrożenie, ocenia ryzyko i reaguje w sytuacjach awaryjnych.

Składamy serdeczne podziękowania firmie Exalo Drilling za umożliwienie wizyty, a w szczególności Panu Piotrowi Jesionowskiemu, który niezmiernie pomógł w jej realizacji i Panu Bartłomiejowi Zadwornemu oraz innym pracownikom firmy, którzy poświęcili swój czas i oprowadzili nas po wiertni. Szczególnie dziękujemy Panu Piotrowi Zielińskiemu z Geofizyki Toruń, bez którego wsparcia i koordynacji nasza wizyta by się nie odbyła.

ZDJĘCIA

Barbórkowy Wyjazd na Masyw Ślęży

Dodane przez:S. Belzyt  •  25 listopada 2013

Koło Naukowe Geologów UAM oraz Studenckie Koło AAPG przy UAM w Poznaniu zapraszają wszystkich studentów na Rajd Barbórkowy, który odbędzie się w dniach 13-15 grudnia 2013 r. Celem rajdu jest malowniczy Masyw Ślęży (Przedgórze Sudeckie).


Ramowy plan wyjazdu (może ulec dużym modyfikacjom - zależny od pogody, liczby i chęci uczestników do pieszych wędrówek i pozwoleń na wejścia do kamieniołomów):
- piątek, godziny poranne/przedpołudniowe - wyjazd z Poznania, dojazd do Sobótki (PKS);
- piątek, sobota, niedziela - wizyty w kamieniołomach (Sobótka - Chwiałków; chromit - Tąpadła); długa wędrówka po Masywie Ślęży (ofiolit); wieczorne wejście na punkt widokowy na Wieżycy; krótkie prelekcje studentów na temat geologii regionu;
- niedziela, godziny popołudniowe - powrót z Tąpadeł lub Sobótki do Poznania (przez Wrocław)

Czytaj więcej...

Jan de Jager w Poznaniu - AAPG Visiting Geoscientists Program

Dodane przez: I. Czarnecka  •  20 listopada 2013

Dnia 18 listopada br. długo wyczekiwany gość odwiedził nasz Uniwersytet. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć prof. Jana de Jagera - geologa z ponad 30-sto letnim stażem pracy w koncernie Shell, gdzie zajmował stanowisko głównego eksperta do spraw określania ryzyka i szacowania zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Podczas swojej kariery miał możliwość pracować na niemal wszystkich kontynentach, gdzie odpowiadał za przedsięwzięcia i projekty poszukiwawcze koncernu.

an de Jager poprowadził dla nas warsztaty pt. "Risk & Volume Assessment for Hydrocarbon Exploration", które okazały się bardzo wartościowym wydarzeniem, w którym uczestniczyli członkowie naszego Koła, studenci Instytutu Geologii UAM oraz profesjonaliści m.in. z: PIG-PIB, PGNiG czy Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy zgromadzeni na warsztatach mieli okazję nauczyć się wielu ciekawych zagadnień związanych z poruszanym tematem.

Warsztaty miały na celu przedstawienie podstaw problematyki związanej z szacowaniem zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego oraz określaniem ryzyka w poszukiwaniach naftowych poprzez pracę z danymi geologicznymi i podejmowanie prawdziwych problemów będących integralną częścią przedstawionego zagadnienia.

Warsztaty odbyły sie dzięki Fundacji AAPG w ramach Visiting Geoscientist Program.

Obszerna relacja z warsztatów pojawi się wkrótce.

ZDJĘCIA

Nowy wygląd naszej strony internetowej

Dodane przez: S. Żabierek  •  20 listopada 2013

Dziś nasza strona internetowa zyskała nowy wygląd. Mamy nadzięję, że spodoba się wszystkim. Oczywiście wszystkie starsze wiadomości i informacje są nadal dostępne na stronie, jednak pojawiło się także kilka nowości m.in zakładka "kompendium", która wkrótce zostanie uzupełniona. Jeśli mają Państwo pytania lub sugestie prosimy o kontakt z naszym webmasterem

Jednocześnie chcemy podziękować Pawłowi Owczarkowi, który stworzył i zaprojektował poprzednią stronę.

Konferencja "Shale Gas as a Bridge Energy Carrier – from Fossil Fuels to Green Energy"

Dodane przez:F. Bielicki  •  13 listopada 2013

Dwunastego listopada odbyła się Konferencja "Shale Gas as a Bridge Energy Carrier – from Fossil Fuels to Green Energy" w której wzieli udział członkowie naszego Chaptera. Konferencja organizowana była przez Polski Instytut Geologiczny - PIB oraz EuroGeoSurveys. Konferencja odbyła się w Centrum Nauk Kopernik w Warszawie. Wydarzenie uświetnieło wielu gości z których wielu było przedstawicielami Europejskich Służb Geologicznych oraz polityków przedstawiających punkt widzenia ich krajów na problem węglowodorów niekonwencjonalnych.

Więcej informacji na konferencyjnej stronie internetowej

Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2013/14

Dodane przez: S. Żabierek  •  29 października 2013

Pierwsze spotkanie naszego Koła w nowym roku akademickim odbyło sie 28 października. Poza osobami które już w zeszłym roku aktywnie uczestniczyły w życiu AMU PSC, na spotkanie przybyło także kilka nowych osób, potencjalnie zainteresowanych działalnością w Kole. Prezes Koła przedstawił podczas spotkania możliwości i zalety członkowstwa w tej największym stowarzyszeniu geologów na świecie. Poza tym przedstawiono nasze plany oraz cele na najbliższy rok.Ważną częścią spotkania były podziękowania dla Moniki Szokaluk, naszej byłej Prezes która rządziła Kołem w ubiegłym roku akademickim.

Nowy Zarząd wybrany!

Dodane przez: S. Żabierek  •  1 października 2013

1 października 2013 r. nowy zarząd rozpoczął swoją kadencję. Członkowie naszego Koła wybrali następujące osoby:

Zarząd:
Prezes - Filip Bielicki
Wice-prezes - Szymon Belzyt
Sekretarz - Izabela Krechowicz
Skarbnik - Mikołaj Kowalczyk

Kierownicy sekcji:
Sekcja ds. Promocji - Ewelina Krzyżak
Sekcja ds. Wyjazdów - Sławomir Żabierek
Sekcja ds. Członkostwa - Marcin Najdzion

Członków zarządów w pliku ../pdf_icon można znaleźć tutaj, oraz w zakładce członkowstwo.

Grants-In-Aid 2013
(Harry and Joy Jamison Named Grant)

Dodane przez: E. Krzyżak  •  1 lipca 2013

Z przyjemnością informujemy, że członek naszego Koła, Filip Bielicki, został laureatem programu AAPG Foundation Grants-In-Aid 2013 (Harry and Joy Jamison Named Grant).
W bieżącym roku fundacja przyznała 89 grantów. W tym roku jest to już drugi grant przyznany naszemu Kołu przez AAPG Foundation.

Program Grants-In-Aid ma na celu wspieranie finansowe studentów (II i III st. studiów), których dysertacje mają zastosowanie w rozwoju geologii naftowej, złożowej lub geologii środowiskowej.

Pełna lista laureatów dostępna jest tutaj

4th International Geosciences Student Conference, Berlin

Dodane przez: F. Bielicki  • 28 kwietnia 2013

W dniach 25-28 kwietnia 2013r. nasi członkowie brali udział w 4th International Geosciences Student Conference w Berlinie organizowanej przez Student Geoscientific Society oraz AAPG/EAGE/SEG Student Chapters Berlin&Potsdam. Przez cztery dni uczestnicy konferencji mieli szansę m.in. spróbować swoich sił podczas próbnych rozmów kwalifikacyjnych organizowanych przez czołowe koncerny naftowe, brać udział w sesji referatowej i posterowej, warsztatach oraz SEG Honorary Lecture - Per Avseth (Geophysical Adviser Odin Petroleum AS, Bergen, Norway Adjunct Professor, NTNU, Trondheim, Norway): “MIND THE GAP IN SEISMIC RESERVOIR PREDICTION: How Rock Physics Can Bridge the Gap between Qualitative Geology & Quantitative Geophysics” and EAGE Student Lecture Tour - Bjorn Wygrala (Schlumberger) “Basin and Petroleum Systems Modeling: Technology and Applications for Petroleum Exploration Risk and Resource Assessments”. Czytaj więcej

Warsztaty HR - Kariera w przemyśle naftowym.

Dodane przez: F. Bielicki  •  18 kwietnia 2013

Nasi członkowie mieli okazję zmagać się z problemami związanymi z rynkiem pracy w branży naftowej. W pierwszej części-praktycznej brali udział w rozmowach kwalifikacyjnych prowadzonych w języku angielskim, jednocześnie sprawdzane były dostarczone egzemplarze CV. W drugiej-teoretycznej części uczestnicy warsztatów otrzymali wyniki rozmowy, omówiono mocne i słabe strony konwersacji oraz CV, zwrócono uwagę na kluczowe techniki stosowane podczas poszukiwania pracy w przemyśle naftowym.

Członek AMU PSC laureatem The L. Austin Weeks Undergraduate Grant!

Dodane przez: E. Krzyżak  •  10 kwietnia 2013

Z przyjemnością informujemy, że członek AMU Poznań Student Chapter of the AAPG Szymon Belzyt został laureatem The L.Austin Weeks Undergraduate Grant przyznawanego przez The AAPG Foundation. W tym roku fundacja przyznała studentom z całego świata 59 grantów.

The L.Austin Weeks Undergraduate Grant za pośrednictwem fundacji AAPG wspiera finansowo studentów pierwszego stopnia nauk o Ziemi w związku z realizacją swoich dysertacji. Grant to także nagroda finansowa dla naszego Koła.

Pełna lista laureatów, życiorys L.Austin Weeksa dostępna jest tutaj

Pierwsze urodziny AMU PSC !

Dodane przez: S. Żabierek  •  23 stycznia 2013

Wczoraj świętowaliśmy nasze pierwsze urodziny ! Rok temu, 23 stycznia 2012 roku AMU Poznań Student Chapter został oficjalnie założony i zaczoł prężnie działać! Impreza odbyła się w klubie studenckim Cicibór w Poznaniu. Najlepsze życzenia, wielu sukcesów w następnym roku i dużo ropy i gazu!

ZDJĘCIA

Wykład ekspercki: „To nie takie proste – Techniki wierceń kierunkowych”
(Piotr Kaczmarek - Baker Hughes INTEQ)

Dodane przez: F. Bielicki  • 16 stycznia 2013

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć Piotra Kaczmarka zajmującego się wierceniami kierunkowymi, który właśnie swojej specjalności poświęcił kolejny wykład ekspercki pt. „To nie takie proste – Techniki wierceń kierunkowych”. Zaprezentowane zostały zastosowania wierceń kierunkowych, związane z nimi problemy, podstawy projektowania otworów oraz nowoczesne narzędzia i technologie służące do wierceń kierunkowych: Downhole Motors (DHM) i Rotary Steerable Systems (RSS). Wykład zawierał także część praktyczną podczas której słuchacze mogli wyrysować przebieg otworu kierunkowego bazując na zestawie danych otworowych (m.in. MD, TVD, azymut, inklinacja).

Dziękujemy Panu Piotrowi Kaczmarkowi za przeprowadzenia cyklu trzech wykładów eksperckich poświęconych wiertnictwu oraz geologii naftowej. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nadarzy się kolejna okazja do spotkania, zarówno w sali wykładowej jak i w terenie.

Odczyt ekspercki: Sławomir Ochalik (PGNiG S.A.)

Dodane przez: F. Bielicki  •  12 stycznia 2013

W kolejnej odsłonie odczytów eksperckich gościliśmy mgr inż. Sławomira Ochalika, geofizyka z firmy PGNiG S.A. Tematem wykładu były: „Poziomy ropo- i gazonośne Niżu Polskiego: budowa geologiczna, zasięgi oraz perspektywy dalszego wydobycia węglowodorów”. Prelegent przedstawił zakres i obszary poszukiwań prowadzonych przez PGNiG S.A. na terenie Polski, przybliżył perspektywne interwały z punktu widzenia złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych oraz zapoznał słuchaczy z technikami poszukiwawczymi, głównie z zakresu sejsmiki refleksyjnej oraz geofizyki otworowej. Po odczycie rozpoczęła się dyskusja dotycząca niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w naszym kraju.

ZDJĘCIA